נפאל - אגדת היווצרות עמק קטמנדו

אגדת היווצרות עמק קטמנדו

לפני שנים רבות היה בהרים אגם גדול בשם נאגאבסאדהא (Nagabasadhah) – שם אשר פירושו מסנסקריט "ביתם של אלוהי הנחשים". במרכז האגם הייתה גבעה קטנה, עליה פרח לוטוס כחול יפהפה, אשר זהר בלהבה מסתורית, ושמעו התפרסם למרחקים.

יום אחד הגיע לאגם הקדוש הבודהיסטי מנג'ושרי (Manjushri)  אשר קיווה להתבונן בפרח הלוטוס המיוחד, שהיה בעצם התגלמות של אדיבודהא (Adibuddha)- הבודהא הקדמון. עומד על גבעה הידועה היום בשם נאגארקוט (Nagarkot) ומתוסכל מחוסר יכולתו להגיע לפרח הלוטוס, הניף מנג'ושרי את חרבו והכה בהרים מצדו הדרומי של האגם, עד שנפתח פתח גדול והמים התנקזו החוצה, לוקחים איתם את יצורי ה"נאגא" (Naga) – אלוהי הנחשים ששכנו במעמקי האגם.  לאחר מכן הגיע מנג'ושרי לגבעה עליה נמצא פרח הלוטוס ובנה לכבודו מקדש.

הגבעה הזו נקראת היום סוויאמבונאת (Swayambunath) וממוקמת במערב קטמנדו. האגם שהתרוקן הפך להיות עמק קטמנדו הפורה, אשר מתנקז לנקיק צ'ובר (Chobar) אשר נמצא בדרומו – המקום בו הניף מנג'ושרי את חרבו.

אם תשאלו את מאמיני ההינדו הרבים שבקטמנדו, היה זה האל וישנו (Vishnu) שהניף את חרבו וניקז את העמק, ולמעשה גם גיאולוגים יאשרו שלפני כמאתיים אלף שנים נוצר עמק קטמנדו ברעידת אדמה, ולפני כן היה במקום אגם קדום, ובמרכזו גבעה.