גיאוגרפיה של נפאל

גיאוגרפיה של נפאל

נפאל היא ממלכת ההימלאיה – מדינה קטנה אשר ההרים מהווים כשבעים אחוזים משטחה. צורתה מעין מלבן ממזרח למערב באורך של כ-800 ק"מ וברוחב של כ-200 ק"מ. שטח המדינה הוא בערך 147,180 קמ"ר – בערך בגודלה של מדינת פלורידה, אך אם ניקח את שטח המדינה ונשטח אותו גודלה יהיה כגודל כל ארה"ב..

לפני כשישים מליון שנים התנגש הלוח הטקטוני ההודי-אוסטרלי בלוח יבשת אירו-אסיה ונדחף מתחתיו, גורם להתרוממות מסיבית של ההרים הידועים היום בשם הימלאיה., אשר ממשיכים להתהוות ולהתעצב גם היום.


משמעות השם הימאליה היא מסנסקריט – "מקור השלג" (הימאל=שלג, אלאיה-בית) ואגדות רבות קשורות בהרים, ובאגמים הקדושים שנחשבים למשכן האלים במסורות האסיאתיות. ההרים היוו (ועדיין מהווים) מחסום הסטורי ותרבותי בין שתי התרבויות האסיאתיות הגדולות - הסינית וההודית - ומנעו מהן מלהתערבב. אף כי קשרי מסחר ונדידת עמים התרחשו דרך מעברי ההרים, קשרים מועטים בלבד נוצרו בין שתי המדינות לאורך ההיסטוריה. צבאו של ג'ינגיס חאן למשל נבלם על ידי הרכס, וכך נמנע כיבוש הודו על ידי האימפריה המונגולית.

ניתן לחלק את נפאל לשלושה אזורים גיאוגרפיים מובחנים:

- מישורי טראי (Terai) – רצועה מישורית נמוכה (150m),חמה וטרופית בדרום המדינה, לאורך הגבול עם הודו. זהו האזור החקלאי של נפאל המספק יותר מ-60% מגידולי הדגנים והירק במדינה. גיאוגרפית שייך האזור למישורי נהר הגאנגס ההודיים, וכמחצית מאוכלוסיית נפאל מתגוררת באזור זה.

- אזור הגבעות – העמקים המחברים בין המישורים לרכס ההימלאיה – עמק קטמנדו ועמק פוקרה – זוהי "המולדת ההסטורית" של נפאל – עמקים גבוהים(1000-4000m) ופוריים לרגלי ההרים, בהם התבססו השליטים והקימו את הממלכות הקדומות של נפאל.

- ההימלאיה – האזור ההררי הגבוה בצפון המדינה, עם הפסגות הגבוהות בעולם.