הדרכות טג'יקיסטן - אמומאלי רחמון

אמומאלי רחמון - Emomalii Rahmon 

נשיא טג'יקיסטן הנוכחי המכהן כבר משנת 1992


רחמון נולד בשנת 1952 בעיר קולוב (Kulob) שבטג'יקיסטן למשפחת איכרים, והתקדם לאיטו בפוליטיקה הסובייטית לתפקיד של מנהל החווה המחוזית (קולחוז) במחוז בדרום טג'יקיסטן. בשנת 1990 הוא נבחר לפרלמנט הטג'יקי והפך לפעיל פוליטי חזק ומקושר.

בשנת 1992, בעקבות מלחמת האזרחים בטג'יקיסטן, התפטר נשיא המדינה דאז, רחמון נאבייב (Rahmon Nabiev) ולאחר תקופה קצרה התמנה אמומאלי רחמון, שכיהן כדובר הפרלמנט - לראש המדינה בפועל. שנתיים מאוחר יותר נבחר רחמון לנשיאות המדינה, משרה שהוא מחזיק עד היום...

למרות טענות על שחיתות וזיוף תוצאות הבחירות, מצליח רחמון לשלוט ביד רמה בטג'יקיסטן. במסמכים שהודלפו בוויקיליקס (Wikileaks) פורסמו מכתבים חסויים של שגריר ארה"ב בטג'יקיסטן שכתב כי "מהנשיא רחמון ועד לאחרון השוטרים ברחוב, ההמדינה נגועה במינוי קרובים ובשחיתות". בנוסף כתב כי "רחמון ומשפחתו שולטים בעסקים המרכזיים במדינה הענייה, בינהם הבנק הגדול ביותר, ואינם מוכנים לוותר על כוחם ולכן מבטלים כל רפורמה במדינה". שגריר אחר כתב כי "רחמון מעדיף לשלוט ב-90% מכלכלה של 10$, מאשר ב-30% מכלכלה של 100$"..   (המקור בעיתון גרדיאן).

כך למשל חברת האלומיניום הגדולה ביותר בטג'יקיסטן - טאלקו (Talco) - חברה שאחראית על רוב הייצוא הכלכלי מהמדינה הענייה, היא מבחינה טכנית בבעלות ממשלתית, אך בפועל רוב הכנסותיה הולכים לחברת-קש מחוף-לארץ בבעלות משפחת רחמון - והמדינה לא רואה את רובם הגדול של ההכנסות (מידע שאמר השגריר האמריקאי ודלף)

לרחמון 9 ילדים - שבעה בנים ושתי בנות. בתו הבכורה היא סגנית שר החוץ ובנו רוסטאם משמש בתפקיד פוליטי בעיריית דושאנבה (בירת טג'יקיסטן). בקיץ 2010 מינה רחמון את בתו הצעירה, זרינה רחמנובה, רק בת 16, להיות מגישת הטלוויזיה של החדשות באנגלית במהלך חופשת הקיץ שלה -לפני שחזרה ללימודיה בבית ספר פרטי בלונדון.

נמשיך בקצת רכילות - לא מזמן פורסם ביוטיוב סרט בו נראה רחמון שיכור בחתונת בנו. הסרט הפך לויראלי וקיבל מאות אלפי צפיות, ורחמון הנבוך החליט לחסום את אתר יוטיוב לשבועיים במדינתו, ולדרוש מהם למחוק את הסרט. להנאתנו הסרט שרד בשלמותו ועדיין מופיע בגרסאות שונות - מוזמנים לצפות ולהתרשם - הקטע האהוב עליי מתחיל ב-5:11 :)
בואו לטייל בטג'יקיסטן!
 טרק בפאמיר \ טיול גיאוגרפי בפאמיר