טיולי נושא - טיול מלאכות והליכות בצפון יוון

טיול מלאכות והליכות בצפון יוון

עונה מומלצת: מאי-יוני \ ספטמבר-אוקטובר
גודל קבוצה - 8-16 מטיילים
מחיר למטייל - לקבוצות סגורות בלבד

רכס הרי הפינדוס בצפון-יוון מהווה את הגבול הגיאוגרפי בין יוון הים-תיכונית, ערש התרבות הקלאסית לבין ארצות הבלקן והתרבות ההררית של מזרח אירופה. מסלול הטיול מתמקד בקו התפר הזה - תרבות ההרים היוונית, מסלוניקי אל צפון-מערב יוון - האזור "שמעבר להר" - זאגוריה. 

הכפר קיפי -  זאגוריה
זאגוריה הוא מחוז הררי בצפון יוון, לא רחוק מהגבול עם אלבניה. ייחודו של האזור בכפרי האבן הציוריים, בשבילים ובגשרים הייחודיים ששימשו את תושבי האזור עד ממש לא מזמן לתחבורה ולמסחר. המסע התרבותי שלנו מתאים לקבוצות שרוצות "לשקוע" וללמוד את התרבות הכפרית כאן לעומק – במהלך הימים נערוך מספר סדנאות של עבודה בצמר ובלבד ובישול מקומי, בשילוב עם הליכות קצרות וחוויתיות כדי לפגוש את בני המקום ואת הטבע היפה שמסביב. 

התכנית בנויה בצורה מאוד דינמית, והסדנאות קלילות ומעניינות. נוכל תמיד להוסיף עוד הליכה, מנוחה או סדנא נוספת – ואף להתפצל במשך הימים לפעילויות שונות - הכל תלוי באופי ורצון הקבוצה. 


מכינים "חורטופיתה" - מאפה תרד מקומי


תכנית הטיול - 

יום 1 – נחיתה בסלוניקי*. עם הנחיתה ניסע ברכב לאורך "ויה אגנטיה" (Via Egantia) - הכביש המהיר החדש המחבר את סלוניקי ליאנינה (Ioannina), בנוי על בסיס דרך המסחר  הקדומה שהובילה לרומא. נמשיך וניסע מצפון ליאנינה ונתמקם בכפר ההררי אלתי (Eilati) בלב מחוז זאגוריה ההררי. אחה"צ נצא לטיול קצר בסביבה. לינה בבית הארחה כפרי וארוחת ערב מסורתית. (סה"כ נסיעה 4-5 שעות).

יום 2 – לאחר ארוחת בוקר מזינה עם פירות עונה העונה, תה שנקטף בהרים וריבות ביתיות לקינוח, נרד לסדנת האריגה והלבד – היום נלמד מעט על המלאכה העתיקה של עבודה בצמר – נלמד טכניקות מעניינות לעיבוד צמר ושימוש בחומרים טבעיים לצביעתו. לאחר מכן נבדוק את כישורינו בעבודה עם הנול המסורתי (loom – מכונת אריגה) ונלמד לעבוד גם עם לבד (Felt). נאכל ארוחת צהריים קלילה במסעדה מקומית, וננוח מעט. אחה"צ נצט לטיול קצר (2-3 שעות) בשבילי היער אל הכפר היפה דילופו (Dilofo), משם יחזיר אותנו הרכב חזרה למלון שלנו בכפר.

יום 3 – בבוקר נחזור שוב לסדנת הצמר ובהדרכה צמודה ניישם את מלאכתנו החדשה ביצירה בחומרים. נצא להליכה קצרה מסביב לכפר ואולי גם פיקניק אם יהיה יפה. נחזור למלון לנוח, ואחה"צ ניפגש עם אתינה, בעלת המלון ובשלנית בחסד, שתלמד אותנו את רזי המטבח היווני – נכין יחד מנות מסורתיות של חצילים, קישואים ועשבי העונה ("חורטה") – ואחר כך, לאחר כוס יין במרפסת נטעם מבישולינו.. לינה נוספת בכפר.

יום 4 – היום נלמד להכין צעיפים משילובים של חומרים שונים כצמר מרינו ובדי משי. לאחר ארוחת צהריים ניסע אל הכפר קיפי (Kipi) ונצא להליכה קצרה (2-4 שעות) ביער כדי לראות את גשרי האבן המפורסמים של האזור. בהתאם לרוח ורצון הקבוצה נוכל להאריך את ההליכה היום (ובכלל) ולבקר במקומות נוספים. עם חשיכה נחזור למלון לארוחת ערב.

יום 5 – נחזור לסדנא ונשלים את מלאכתנו מאתמול, בנוסף מתחיל ללמוד את הטכניקות המסורתיות של צביעת בדים בעזרת עשבים וחומרים טבעיים. אחה"צ נחזור למטבח של אתינה לשיעור נוסף על רזי הבישול המקומי של התבשילים ההרריים בצפון יוון... 

יום 6 – היום ניפרד מהסדנא ומהכפר אילתי, ונצא חזרה לכיוון העיירה יאנינה, נקיף את האגם וניסע מזרחה לכיוון מישורי קלאמבקה – כדי לבקר באחד מהמקומות היפים ביותר ביוון – המנזרים התלויים של מטאורה. נצא להליכה קצרה בין המנזרים ואף נבקר בשניים מהם. לאחר מכן נרד לאחת הטברנות לאכול צהריים ונמשיך לנסוע לכיוון הר אולימפוס למלון נחמד.

יום 7 – בהתאם לזמן הטיסה ולרצון הקבוצה נצא לטיול מרענן וקצר בקניון אניפאס, למרגלות הר אולימפוס. מי שירצה יוכל להישאר במלון . הטיסה חוזרת מסלוניקי ונתאים את לוח הזמנים אליה. 

תכנית הטיול מבוססת על טיסות שכר שבועיות לסלוניקי. במידה ולא יתאפשר להשיג טיסות אלו, נטוס לאתונה ומשם ליאנינה.  


לעתים בערבי הקיץ מתמזל מזלנו ויש חתונה או חגיגה אחרת באחד מכפרי האזור


מחיר הטיול כולל:
- טיסות בינלאומיות ומסי נמל.
- לינה במלונות מדרגת תיירות טובה במהלך הטיול.
- מיניבוס ממוזג לכל הנסיעות והעברות.
- ארוחות ערב ובוקר. 
- כניסות, סיורים וביקורים באתרים בהתאם לתוכנית.
- מדריכים מקומיים בהתאם לפעילויות.

המחיר אינו כולל:
 ארוחות צהריים. 
- הוצאות אישיות.
- ביטוח נסיעות ומטען.