טרקים ברומניה - רכס בוצץ' (Bucegi)

טרקים ברומניה - לגלות את רכס בוצ'ץ

בשנים האחרונות מתעוררת רומניה מתרדמה ארוכת שנים, ולמרות כניסתה לאיחוד האירופי היא עדיין זולה במיוחד – מטיילים רבים (בינהם גם ישראלים)  נוהרים אל רכס הקרפטים בקיץ ובחורף כדי להנות משבילי ההרים, מסלולי האופניים, הקבאנות (בקתות המטיילים) והממליגה..

לטרק ברומניה בהדרכתי הקישו כאן

רכס בוצץ' (Muntii Bucegi) הינו פארק לאומי הנמצא במרכז רומניה ומהווה חלק מרכס הקרפטים (Carpathian Mountains) הנמתח בקשת לאורך 1500 ק"מ במזרח ומרכז אירופה. הגישה אליו נוחה במיוחד – מספר שעות ברכבת או באוטובוס מבוקרשט – בירת רומניה. בפארק שבילים מסומנים בכל דרגות הקושי, רכבל ובקתות לארוחת צהריים או לינה. אם תבואו בתקופת הקיץ תהנו מפריחה מקסימה ואולי אפילו תזכו לראות דוב ביערות הנמוכים..

גם אם אתם לא מתכננים ללכת ברגל, כדאי להגיע אל עיירת הנופש היפה סינאיה (Sinaia) – במורדות המיוערים של הרכס – בעבר נהגו אצילי רומניה לבנות את מעונות הקיץ שלהם כאן, כדי לברוח מהחום המחניק של בוקרשט בקיץ. בעיירה ישנם מספר בתי מלון, מסעדות וברים, וארמון יפה (ארמון פלש Castelul Peles) בו ניתן לבקר. העיירה קרויה על שם הר סיני המקראי.


רכס בוצץ' (Muntii Bucegi) – תעודת זהות
שטח: כ-300 קמ"ר
הפסגה הגבוהה ביותר: פסגת אומו (Omu 2505m)
עונה מומלצת: יוני-אוקטובר. מזג האוויר יכול להיות קר וגשום גם בקיץ.
הגעה: רכבת\אוטובוס אל העיירות סינאייה (Sinaia), בושטן (Busteni) או בראן (Bran)
אוכל והצטיידות: כדאי לקנות בבוקרסט או בעיירות מהן יוצאים לטרק. ניתן לאכול בבקתות ההרים בדרך.
מפות: ניתן לקנות בבוקרשט או בסינאיה, 1:50000 – Muntii Bucegiועכשיו למסלולים..

טיולי יום:
1 – טיולי רכבל
טיול המתאים למטיילים לא מנוסים שרוצים רק "לטעום" מאוויר ההרים..
רמת קושי: קל
זמן: 2-3 שעות הליכה
תיאור הדרך: עולים ברכבל מהעיירות סינאיה או בושטן (Busteni) ומטיילים מסביב לבקתות. באזור בקתת באבלה (מעל בושטן) יש תצורות סלע יפות.   

2 – מבושטן לסינאיה
טיול יום – מקבאנה באבלה (Babele 2200m) לקבאנה מיוריטה (Miorita 1987m)
רמת קושי: קל-בינוני
זמן: 5-6 שעות הליכה, כ-7 ק"מ.
תיאור הדרך: נוסעים בבוקר לעיירה בושטן (Busteni), מספר קילומטרים מצפון לסינאיה. עולים עם הרכבל אל בקתת באבלה (Babele – בקתת הסבתות) ומשם הולכים ברגל דרומה, לאורך הדרך המסומנת בצהוב-לבן, דרך בקתת פיאטרה ארסה (Piatra Arsa) ועד לבקתת מיוריטה (Miorita) ממנה אפשר לרדת ברכבל חזרה לסינאיה.


טיולים בני מספר ימים:
שני מסלולים החוצים את הרכס ומסתיימים בעיירה היפה בראן – בה מספר רב של בתי הארחה ומלונות, ומסלולי טיול רבים סביבה. מומלץ גם לבקר במצודת בראן, הידועה גם כטירתו המפורסמת של הרוזן דרקולה.

1 – חוצה בוצ'ץ - אל פסגת אומו (Omu 2505m)
טיול מאתגר המתאים למטיילים מנוסים ומצויידים כהלכה. טיפוסים ארוכים.
רמת קושי: בינוני-קשה
זמן: 3 ימים
לינות: חדרים משותפים בבקתות ההרים (קבאנה)
תיאור הדרך:
יום 1 - מתחילים בבושטן (Busteni). מטפסים ברגל לאורך השביל (סימון + כחול( את המצוק האדיר שמעל העיירה – כ-1100 מטר טיפוס.. 5-6 שעות (אפשר לקצר ולקחת את הרכבל...) לינה בבקתת באבלה (Babele 2200m).
יום 2 - יום קצר יחסית – כ-4 שעות הליכה אל פסגת אומו (Omu 2505m) – הפסגה הגבוהה ביותר ברכס בוצץ'. לינה בבקתת אומו (Cabana Omu).
יום 3 – יום קשה. ממשיכים לאורך הסימון האדום וויורדים לתוך הכפר פוארטה (Poarta) שהוא חלק מהעיירה בראן (Bran). ירידה יפה של כ-1700 מטר. 6-7 שעות.

2 – חוצה בוצ'ץ – הגרסה המפנקת
טיול קל ונוח המשלב לינה בהרים. מתאים גם למטיילים מתחילים.
רמת קושי: בינוני
זמן: 2 ימים
לינות: בתי מלון או צימרים (ניתן גם ללון בבקתה אם רוצים לחסוך בכסף)
תיאור הדרך:
יום 1 - נוסעים בבוקר לעיירה בושטן (Busteni), עולים עם הרכבל אל בקתת באבלה (Babele – בקתת הסבתות), ממנה יורדים (סימון + כחול( מערבה אל תוך העמק, ואז דרומה לכיוון מלון פשטרה – מלון המערה (Hotel Pestera 1610m) - מלון מפנק הנמצא בלב היער. סה"כ 3-5 שעות הליכה.
יום 2 – מומלץ לבקר עם בוקר במערה הייחודית שבקרבת המלון. לאחר מכן מטפסים מעל בקתת פאדינה (Padina) לאורך הסימון האדום למעבר ההרים סטרונגה (Saua Strunga 1909m) ומשם יורדים לעמק בראן (סימון פס אדום) ואל הכפר שימון (Simon 938m) בו ניתן ללון – או להמשיך עם רכב לבראן (Bran)
עוד על טרקים ברומניה