טרק בנפאל: טרק טמאנג

שביל מורשת הטמאנג
 Tamang Heritage Trail

מידע נוסףטרקים בנפאל
מסלול קצר בפארק לאומי לאנגטאנג (Langtang), נוח מאוד לטיול אך עם זאת כמעט ולא רואים תיירים לאורך הדרך. ייחודו בכפרים אותנטיים מאוד של בני שבט הטמאנג, מעיינות חמים ונופים ייחודיים של פסגות לאנגטאנג המושלגות.

מספר ימים: 4-5
עונה מומלצת: מרץ אפריל
רמת קושי: בינוני
נקודת התחלה: הכפר סיאפרובשי (Syaphrubeshi), פארק לאומי לאנגטאנג (Langtang)
נקודת סיום: סיאפרובשי, או התחברות לטרק לאנגטאנג.


קצת רקע...

בני הטמאנג (Tamang) הנם קבוצה אתנית נפרדת בתוך פסיפס העמים הגדול של נפאל (כ-70 שפות ודיאלקטים שונים קיימים בממלכת ההימלאיה) וכנראה היו התושבים המקוריים של עמק קטמנדו. רוב בני הטמאנג הינם בודהיסטיים והם דוברים שפה ייחודית ("טמאנג") הקשורה למשפחת השפות הטיבטו-בורמזיות. ישנם כ-1.3 מליון נפאלים המגדירים עצמם כטמאנג - בעיקר באזור עמק קטמנדו, עמק הלאמבו (Helambu) ולאנגטאנג. ניתן לזהות את נשות הטמאנג בלבושן המסורתי ובעגילים המיוחדים שלהן - עגילי זהב באף ועגילים ענקיים באוזניים. 


בשנת 2001 הקימה מועצת התיירות הנפאלית את פרוייקט שבילי המורשת - שבילים חדשים באזורים כפריים ולא מתויירים ברחבי נפאל - במטרה להגדיל את הכנסות התיירות של קהילות כפריות שנמצאות מחוץ לאזורים המפורסמים של נפאל (אוורסט, אנפורנה ואפילו לאנגטאנג הסמוך). בדרך זו יכולים המקומיים להתפרנס בכבוד ממתן שרותי לינה, אוכל, עבודות יד, הדרכה ונשיאת ציוד. בחלק מהכפרים פותחה גם תיירות של לינה בבתי מקומיים ("Homestay") - ובמסגרת זו הוקם גם "שביל מורשת הטמאנג". 

המסלול

הגעה: כדי להתחיל את המסלול צריך להגיע לעיירה סייאפרובשי (Syaphrubeshi), שהיא גם נקודת היציאה לטרק לאנגטאנג (Langtang) המפורסם יותר. יש אוטובוס מקומי היוצא מקטמנדו והנסיעה אורכת 7-8 שעות ודי מתישה. ניתן וכדאי להזמין מקומות דרך סוכניות הטיולים בנפאל - רצוי במושבים הקדמיים באוטובוס שנדחס במקומיים שעומדים במעברים ועל הגג.. 

יום 1 - סייאפרובשי (Syaphrubeshi) - טאמבוצ'ט (Tambuchet)
מטפסים במדרגות מתוך הרחוב הראשי של סיאפרובשי לכיוון עץ גדול שנמצא על השלוחה ומתחתיו יש סטופה בודהיסטית. משם ממשיכים לאורך השביל היפה שמטפס על השלוחה (יש גם דרך עפר אך אפשר להימנע ממנה) עד שמגיעים לרונגה (Rongga Bhanjyang 2187m) שם יש 2 בתי תה (3 שעות). מעט אחרי האוכף יורדים ימינה בשביל תלול לתוך הכפר גולג'ונג (Goljung 1946m) - כפר יפה, גדול ועני מאוד(שעה). חוצים את הכפר וממשיכים למטה ומערבה (עוד שעה הליכה) עד לכפר הקטן טמבוצ'ט (Tambuchet 1768m) בו יש 2 גסטהאוסים קטנים. ניתן להגיע לכאן גם באוטובוס היוצא אחה"צ מסייאפרובשי. הליכה: 5-6 שעות. טיפוס 700 מטר, ירידה 500 מטר. 

יום 2 - טמבוצ'ט - טאטופאני (Tatopani)
יוצאים מהכפר, חוצים את הגשר ופונים ימינה בין שדות האורז והגומפות הבודהיסטיות העתיקות אל הכפר צ'ילימה (Chilime), ממנו יורדים בשביל קטן וחוצים שוב את הנהר בגשר (45 דקות). מכאן מתחיל הטיפוס שיימשך כל היום עד לכפר טאטופאני (Tatopani 2607m) - המעיינות החמים. בדרך יש 2 כפרים קטנים ובהם גסטהאוסים. בכפר טאטופאני יש מספר רב של גסטהאוסים ובעיקר תיירות מקומית של נפאלים הבאים להירפא במעיינות.. מומלץ מאוד להיכנס ולהתרחץ - בעיקר ביום קריר וסגרירי! הליכה: 4-6 שעות. טיפוס 900 מטר. 

יום 3 - טאטופאני - טומאן (Thuman)
עולים דרך המעיינות החמים במדרגות תלולות ומתחת למפולת  אבנים ישנה ואז לאורך קו גובה עד לכפר ברימדאנג (Brimdang 2848m) (שעה וחצי). בכפר יש גסטהאוס וכארבע משפחות בסה"כ. מעל הכפר מקדש בודהיסטי יפה. ממשיכים בטיפוס תלול לכיוון מעבר ההרים נאגטאלי (Nagthali 3165m) מכאן נשקף ביום יפה נוף מרשים של פסגות לאנגטאנג וגאנש-הימאל (שעה). גם בנגטאלי מספר גסטהאוסים די מסכנים. מהגסטהאוס האחרון ("Great wall") יוצא השביל למטה דרך יער עצי רודודונדרום לכיוון הכפר טומאן (Thuman 2338m) (שעה וחצי). בכפר מספר בתי הארחה. 
הליכה: 4-5 שעות. טיפוס 550 מטר, ירידה 800 מטר. 

יום 4 - טומאן - ברידים (Briddhim)
יום זה ניתן לעשות בשתי צורות: לרדת מברידים לכיוון הכפר טימורה (Thimure 1762m) ומשם לעלות בשלוחה לברידים (Briddhim 2229m) או לרדת בשביל קיצור תלול יותר אל הכפר לינגלינג (Lingling 1737m) ומשם לטפס. אתאר את הקיצור - מגסטהאוס Budha שבטומאן יורדת הדרך אל שלוחת סכין עליה יש הרבה גומפות. - בגומפה האחרונה והגדולה מכולן יש לפנות שמאלה - ולהמשיך לאורך שלוחת הסכין. הדרך מעט לא ברורה אך נפתחת בהמשך. זוהי ירידה תלולה מאוד בתוך יער אורנים עד לגשר החוצה את הנהר (1.5-2 שעות) ומשם טיפוס קצר אל הכפר לינגלינג בו יש מספר גסטהאוסים (חצי שעה). מכאן השביל מטפס בתלילות אל הכפר המרשים ברידים בו יש מספר גסטהאוסים ופרויקט נוסף של לינה בבתי מקומיים (2-3 שעות). כפר יפה מאוד וכדאי להסתובב בשבילים הצרים ולטפס אל המקדש שמעל הכפר. 
הליכה: 5-6 שעות. ירידה 700 מטר, טיפוס 600 מטר.  

יום 5 - ברידים - סייאפרובשי \ רימצ'ה (Rimche) (שביל לאנגטאנג)
יום אחרון של הטרק. ניתן להחליט לחזור ולסיים את הטיול בסייפרובשי (3-4 שעות בירידה) או להמשיך ולהתחבר לשביל המטפס ל-לאנגטאנג : יוצאים מברידים (לאורך עמודי החשמל) ולאחר כחצי שעה עוברים מפולת אבנים קטנה ופיצול שבילים - ימינה (למטה) לכיוון סייאפרובשי ושמאלה אל הכפר קאנגג'ים (Khangjim 2235m) בו יש מספר גסטהאוסים (עוד שעה). מכאן יוצאת דרך ארוכה אל הכפר שרפגאון (Sherpagaon 2563m) שגם בו יש מקומות לישון (2-3 שעות) מכאן יורד השביל ומתחבר לשביל הראשי העולה ללאנגטאנג בכפר רימצ'ה (Rimche 2455m) בו מומלץ ללון (שעה וחצי). סה"כ הליכה 6-7 שעות, הרבה תפירות למעלה ולמטה (700-800 מטר במצטבר..)