סיפור: קיסר מקסימילאן הצייד


קיסר מקסימיליאן הצייד


(מאגדות דרום-טירול)

מעטים הם נסיכי טירול שנעשו כה פופלריים כמו מקסימיליאן הראשון¹ וסיפורי פולקלור רבים נקשרו בשמו של הקיסר, שיותר מכל אהב לבלות את זמנו בהרי טירול, שם יכל לעשות את שאהבה נפשו – לצוד. גם היום אפשר להיתקל בשבילי ההרים בארמונות צייד ובקתות אבן בהן נהג "האביר האחרון" לבקר בזמן מסעותיו. רבים מן הסיפורים על הקיסר סובבים סביב תחביבו המלכותי.

הרפתקאתו המפורסמת של מקסימילאן קרתה בקיר מרטין (Martinswand)² מעל הכפר צירל (Zirl):

יום אחד, במהלך צייד יעלי-בר, טיפס הקיסר מבלי לשים לב במעלה הסלע התלול והאנכי, עד שהגיע ונתקע על מדף סלע צר, ללא יכולת להמשיך הלאה או לרדת, תלוי על בלימה ומחזיק בקושי את הסלע בידו. שני לילות ארוכים עברו על הקיסר, שחיכה לשווא לעזרה, רחוק למטה בעמק יכל לראות את העם נאסף ומביט אליו בדאגה, אך אף לא אחד העיז לטפס ולהגיע לעזרת הקיסר שהיה תקוע על מדף הסלע האימתני.

משאיבד הקיסר כל תקווה להצלה, ביקש להכין עצמו למוות כנוצרי מאמין ובעזרת סימנים ביקש שיקראו את הכומר המקומי כדי לקבל את ברכתו. בטקס מלכותי הביא הכומר את לחם הקודש בכלי זהב מפואר אל תחתית הצוק ובירך מרחוק את הקיסר שכרע בקושי על ברכיו.

לאחר שבמשך הלילה השלים הקיסר עם גורלו, שמע לפתע ביום השלישי קול מהקיר מתחתיו: נער חווה צעיר ואמיץ טיפס על הקיר והגיע עד לקיסר, עזר לו ביד בטוחה וליווה אותו לאורך הצוק עד למקום מבטחים, אל שביל ציידים קטן ממנו ירדו הם ביחד אל העמק. בהתרגשות רבה קיבל ההמון את הקיסר שניצל וברעש ההמולה נעלם נער החווה הצעיר.. חלק מאנשי העמק מאמינים עד היום שהיה זה מלאך שנשלח להציל את הקיסר.  

לאות תודה וזכרון הורה מקסימיליאן לחפור מערה קטנה בראש הצוק, ולהציב בה צלב קטן ותמונה של מריה הקדושה³ .¹ הקיסר מקסימילאן הראשון משושלת הבסבורג (1458-1519(, שליט האמפריה הרומית הקדושה
² מעט מערבית מהעיר אינסברוק (Innsbruck)
³ היום ניתן לטפס במעלה קיר מרטין לאורך דרך כבלים מאובטחת (ויה-פרטה) , ולהגיע לצלב במערה הנקראת מקס-גרוטה (Max  grotte)


תורגם 09/2012 מגרמנית על ידי מידן וישינסקי
(מתוך: Die schönsten Tiroler Sagen / Karl Paulin , Tyrolia Verlag 2009)