טרק לירדן - רג'ף

טרק מושלם של 4 ימים עם חברים למדבר המופלא של רג'ף - ירדן

אזור רג'ף נמצא דרומית לפטרה - וגיאוגרפית מאוד דומה לתצורות הסלע האדום של פטרה עצמה - קניוני אבן חול, מעיינות וצוקי אבן מפוסלים במים וברוח.. שבילי גמלים עתיקים, מעברי הרים, בוסתנים ובדואים מכניסי אורחים...

אורך המסלול: 3-4 ימים
נקודות מים: בסוף כל יום יש מעיין, גבים בדרך.
אוכל: לקחת אוכל ל-3-4 ימים (קניות בעקבה?)
רמת קושי: בינוני - הניווט לעתים בעייתי ולוקח זמן בשטח. השבילים לא מסומנים ובייחוד בחלקים העליונים שבנויים מאבן חול השביל לעתים חמקמק ונסיון בקריאת שטח וזיהוי שבילים יעזור מאוד. GPS מומלץ.
הגעה: מונית מהעיר אל נקודת תחילת המסלול - נוסעים על כביש הערבה צפונה כשעה ופונים לכיוון בקעת אבו-חשייבה (הכביש מוביל בסופו של דבר לדילר'ה Dilagah שקרובה לכביש ההר לפטרה\ואדי מוסה)  נכנסים על דרך האספלט מזרחה ומתעקלים איתה דרומה, עוברים מספר אוהלים של בדואים (כל השנה?) וחוצים בפעם הראשונה ערוץ נחל גדול, מטפסים לאוכף נמוך עם הכביש ויורדים אל המפגש השני של הכביש עם אותו הנחל (ראה מפה), ממש לפני העלייה התלולה של הכביש לג'בל מסעודה.
סיום: הכפר הגדול רג'ף, על כביש ההר לפטרה\ואדי מוסה (ניתן גם להתחיל מכאן אך לעתים המשטרה המקומית תנסה למנוע זאת ממכם וחבל לקחת את הסיכון..)
מידע נוסף ומפות: הספר של איתי חביב (אפשר למצוא באמזון) מקצועי ואמין. מצורפת מפה שאני עשיתית גם לסיפור הדרך כאן.
בטיחות: שימו לב - השבילים לא מסומנים, מקורות המים מועטים והניווט קשה. המסלול מומלץ רק לבעלי נסיון בטיולים במדבר ודורש אחריות רבה. המצוקים תלולים ומסוכנים לעתים והשבילים לא תמיד ברורים. כדאי מאוד להעזר במדריך מקומי\מדריך מהארץ.
מסלול הטיול:

יום 0 - חציית מעבר הגבול אחה"צ ולינה בעקבה.

יום 1 - מונית אל נקודת ההתחלה (ראה הסבר למעלה ) יוצאים מזרחה בתוך הערוץ והולכים כ-40 דקות עד למפגש ערוצים גדול בו פונים שמאלה-מזרחה וממשיכים עוד כ-30 דקות עד למעיין קטן עם הרבה צמחייה מסביבו (מים מתחת לפני הקרקע רוב השנה). מהמעיין ממשיכים בצד הימני של הערוץ, בזהירות לאורך אבן החול - השביל כאן ממש לא ברור ומסומן במעט רוג'ומים. חוצים ערוצון קטן מימין ומגיעים לערוץ גדול יותר ותלול מאוד. חוצים בזהירות גם אותו ומגיעים לנקודה מעט בעייתית למעבר - מומלץ להשתמש בחבל 20 מטר כדי לאבטח את המעבר.(30 דקות) מכאן ממשיכים עד לפתח הקניון החשוך - יש שביל נחמד בצד הימני שלו שממשיך כמה מאות מטרים, חוצה את הקניון על כמה בולדרים ולבסוף מגיע למפל קטן המאפשר ממש ירידה לתוך הקניון והליכה בו. אנחנו לא ירדנו פנימה כי היה מאוד בוצי. חזרנו על עקבותינו לנקודת ההתחלה של הקניון (שעה), ירדנו אל הואדי וטיפסנו בצד השני (יש רוג'ומים ומעלה לעיזים) ואז חזרנו לאורך שביל ברור מאוד ומסומן טוב ברוג'ומים אל המעיין מן הצד השני (30 דקות) משם מטפסים צפונה אל אוכף נמוך ויורדים אל הואדי המקביל - ואדי חורמה (20 דקות) . הולכים במורד הערוץ בצידו הימני(צפוני) לאורך שבילי עיזים ורוג'ומים עד שמגיעים לנאת המדבר והבוסתן של עין משט (Ein Mshet) מים טובים לשתייה ובריכה קטנה ונחמדה (30 דקות). אם יש מישהו בסביבה בקשו ממנו רשות ללון שם בלילה.
סה"כ הליכה - 3-5 שעות . יום קל וניווט קל.יום 2 - טיפוס ואדי חורמה, נקב חורמה, ג'בל בארזה וירידה בקניון האדום של ואדי אבו-עורוק

יום 3 - עין א-סאדה, טיפוס המפל של ואדי טג'רה ונקב א-מאית, ג'בל ג'ולאייף

יום 4 - טיפוס לרג'ף , נופש בעקבה והביתה...