טרקים באלפים הבוואריים


האלפים הבוואריים – מדריך קצר למטיילים ברגל

נכתב על ידי : מידן וישינסקי

חלקי המדריך: מבוא \ מסלולי יום \ מסלולים בני 2-4 ימים \ מסלולי הליכה ארוכים

מבוא

רכס האלפים היווה מאז ומתמיד מוקד משיכה למטיילים ברגל  - ניתן למצוא כתבות רבות על טרקים ומסלולים באזורים האלפיניים של אוסטריה, צרפת, שוויץ, איטליה ואפילו סלובניה – אך נדמה כי על המורדות הצפוניים של רכס האלפים, המכונים גם האלפים הבוואריים, נכתב יחסית מעט בספרות ובעיתונות המטיילים הישראלית. הכתבה הזו נועדה למלא את החסר ולהוות מדריך קצר לאפשרויות הרבות לטיולים ברגל באזור זה. כמו כן, מדי שנה אני מארגן ומדריך קבוצה קטנה לטרק באלפים - בגרסה קצרה (11 ימים) ומפנקת - הקפצות של התיקים, לינות בבקתות-הרים ובמלונות כפריים - מוזמנים להירשם. 


  

האלפים הבוואריים נמתחים לאורך גבולה הדרומי של גרמניה, מהפינה הדרום-מזרחית (Berchtesgaden) ועד למחוז אלגוי (Allgaue) ואגם קונסטנז (Bodensee). מחוז בוואריה הוא המחוז הגדול והעשיר בגרמניה ובירתו היא העיר מינכן (muenchen). דגל בוואריה הוא בצבעי כחול-לבן והמקומיים מאוד גאים בו.  




אנשי האזור דוברים דיאלקט ייחודי – בווארית (Bayerisch) – שלא תמיד מובן גם בקרב הגרמנים מצפון המדינה.. ככל שמתקרבים להרים הדיאלקט הולך ומחמיר ומתפצל לדיאלקטים מקומיים (למשל דיאלקט Allgaue). גם המטבח הבווארי הוא מאוד מקומי – מומלץ ביותר לאכול בבקתות ההרים שמשמרות את המטבח הבווארי האותנטי – נקניקיות לבנות, מאכלי בצק (קנודל, שפצלה), מרקי בשר ונקניקים מכל הסוגים.

ואם באוכל עסקינן – הבירה הבווארית מפורסמת בעולם כולו (אפשר לכתוב כתבה שלמה על סוגי הבירה ועל מבשלות מפורסמות באזור - לכל כפר יש מבשלה משלו... ) . אני אישית ממליץ לנסות את כל סוגי בירת החיטה (Weissbier) ואת הבירות הבהירות המקומיות (נקראות Helles). למתקדמים: נסו את הבירות אוגוסטינר (Augustiner) וטגנרסי-שפציאל (Tegernsee Spezial) ולא תתחרטו...

טוב – בכל זאת זו כתבה על טרקים – אז נמשיך הלאה...

עונה מומלצת: יולי-ספטמבר. בחודש יוני יש עדיין הרבה שלג בהרים ומסוכן לטייל באזורים הגבוהים.

מזג אוויר: גם בעונת הקיץ יש להתכונן לגשם שוטף ואפילו שלג באזורים מעל 2500 מטר (כותב שורות אלו נקלע כבר מספר פעמים לסופת שלג באוגוסט..)

תחבורה: מהעיר מינכן יוצאים מספר פעמים ביום רכבות ואוטובוסים כמעט לכל כפר במחוז. הגרמנים מאוד מסודרים וניתן לברר את שעות היציאה באתר הרכבת (http://www.bahn.de גם באנגלית( . המלצה - אם אתם נוסעים יותר מ-2 אנשים מומלץ לקנות כרטיס מיוחד שנקרא "כרטיס בוואריה" (Bayern Tikcet) שעולה כ-30 יורו ואיתו יכולים לנסוע עד 5 אנשים בכל המחוז למשך כל היום.

לינה: האזור מאוד פופלרי בקרב מטיילים גרמניים וכמעט בכל כפר יש בתי הארחה.

לינה בהרים: ישנן בקתות הרים רבות המציעות לינה בחדרים משותפים ואוכל. רוב הבקתות בבעלות המועדון האלפיני הגרמני וחלקן בבעלות פרטית. מומלץ להזמין מקום מראש – בעיקר בסופי שבוע. החוק הגרמני אוסר על לינה באוהל או בשטח.

ציוד מיוחד: מקלות הליכה. ציפה\ שק שינה קל (יש שמיכות להתכסות בבקתות אך מותר לישון בהן רק בתוך ציפה אישית מהבית) ציוד לגשם – מעיל טוב, מכנסי סערה, כיסוי לתיק. אטמי אוזניים (לגברים מטפסי הרים בגיל 50+ בחדר משותף יש נטייה עזה לנחירות קבוצתיות...)

ספרות ומפות: יש מדריך של הוצאת סיסרון באנגלית ("walking in the Bavarian Alps") וספרות רבה בגרמנית. מפות ניתן למצוא בכל חנות ספרים, ואפילו בתחנות הרכבת בכפרים. לעתים מוכרים מפות גם בבקתות.

סימון שבילים והתמצאות: רוב השבילים בגרמניה מסומנים באדום ומשולטים היטב בגרמנית. מפת סימון שבילים היא בגדר חובה בגלל ריבוי הצמתים והשבילים השונים.