טרקים בתורכיה


טרקים בתורכיה - מדריך למטייל העצמאי

נכתב ע"י: מידן וישינסקי
חלקי המדריך: מבוא \ הרי הקצ'קר \ הרי הטאורוס \ קפדוקיה


הרי הקצ'קר - Kackar Daglari


פארק לאומי "הרי הקצ'קר" (Kaçkar Dağları Milli Parkı) נמצא בפינה הצפון-מזרחית של תורכיה ומהווה חלק משרשרת הרי הפונטוס שנמתחים לאורך חופו הדרומי של הים השחור. נהר הצ'ורו (Çoruh) הזורם לגרוזיה מסמן את גבולותיו הדרומיים והמזרחיים של הרכס, ומעבר ההרים אוביט (Ovit Geçidi) מהווה את גבולו המערבי של הפארק. הרי הקצ'קר מכוסים שלג רוב ימות השנה, ומוקפים בקרחוני עד, אגמים, ויערות גשם אלפיניים, המציעים מגוון רב של טיולים באזור.


מזג אוויר:
המדרונות הצפוניים של הרי הקצ'קר הנם ללא ספק האזורים הגשומים ביותר בתורכיה. במקומות מסויימים מגיעה כמות המשקעים לכ-5000 מ"מ. באזורים הקרובים לים לח מאוד וערפל כמעט תמידי שורר מעל יערות הגשם האלפיניים של האזור. מנגד מהווים המדרונות הדרומיים של הרכס אזור חם ויבש יחסית, ולגדות נהר הצ'ורו גדלים עצי פרי רבים, ואפילו זיתים ואורז. בחורף מתכסה רוב הרכס בשלג, ורוב בתי ההארחה סגורים למטיילים, ולכן מומלץ לבקר מסוף יוני ועד לתחילת אוקטובר.תחזית מזג אוויר עדכנית.

הגעה:
טיסה – טיסות סדירות יוצאות מאיסטנבול לטרבזון (Trabzon) ולארזורום (Erzurum). בחודשי הקיץ בשנים האחרונות יוצאת טיסה סדירה אחת לשבוע מתל אביב לטרבזון אולם קשה להשיג בה מקומות פנויים.
אוטובוס – דרך זולה יותר להגיע לטרבזון היא בנסיעה ארוכה באוטובוס (16 שעות). משדה"ת סעו עם המטרו אל התחנה המרכזית של אסטנבול (Otogar) ובחרו באחת מחברות האוטובוסים הרבות הנוסעות לטרבזון. אם אתם לנים באיסטנבול ניתן להזמין מקום דרך משרדי הסוכניות הנמצאים כמעט בכל רחוב והם ידאגו לשמור לכם מקום וגם להקפיץ אתכם אל התחנה המרכזית.

תחבורה פנימית:
מטרבזון לאיידר – מהתחנה המרכזית של טרבזון יש לקחת אוטובוס לפאזאר (Pazar), על שפת הים השחור (כשעה וחצי), ומשם בדולמוש (יוצאים מהרחוב הראשי) אל איידר (Ayder) – עוד כשעה נסיעה.
מארזורום ליוסופלי (Yusufeli) – דולמושים יוצאים מן התחנה המרכזית, חלקם נוסעים רק לארטווין (Artvın) וכדאי לפעמים לרדת בצומת ליוסופלי ומשם להמשיך בטרמפ קצר. משך הנסיעה כשלוש שעות.
מיוסופלי לבארהל (Barhal) ואולגולנר (Olgunlar) – דולמושים יוצאים מדי אחה"צ מהתחנה המרכזית של יוסופלי. כשעתיים-שלוש שעות נסיעה.
מפאזאר ליוסופלי – יום נסיעה שלם, יש לקחת אוטובוס דרך ארטווין. 

טרקים בקצ'קר - מידע למטייל

למעונינים בתכנית טיול - ראו כאן- טרק לקצ'קר

הדרך הטובה ביותר לטייל בקצ'קר היא ברגל. טיולי הג'יפים הרבים שהחלו לפקוד את האזור בשנים האחרונות תורמים בעיקר להתחממות כדור הארץ ולכאבי הגב של הנוסעים ברכב... הם גם מחמיצים את פינות החמד האמיתיות שיש להרים מדהימים אלו להציע: טרק לקצ'קר מאפשר מפגש בלתי אמצעי עם המקומיים, נופים עוצרי נשימה, וספורט לנשמה. אמנם מרבית השבילים אינם מסומנים, ומפות מדויקות של האזור אין עדיין בנמצא, אך בשנים האחרונות גדל נפח התיירות לקצ'קר באופן עקבי, נפתחו פנסיונים רבים בכפרים והוכשרו מדריכים ונהגי פרדות, ובאופן כללי קל יותר לטייל באופן עצמאי באזור. 


מפות וניווט


לצערי אין עדיין בנמצא מפות טופוגרפיות מעודכנות ואמינות של אזור הקצ'קר. מפות רוסיות מסורבלות משנות החמישים מסתובבות בין המדריכים המקומיים ומועברות בין המטיילים, אולם גם הן לא מוכיחות את עצמן כיעילות במיוחד. בשנים האחרונות מדפיסים משרדי התיירות באזור (למשל ביוסופלי או באיידר) מפות ועלונים שמשתכללים משנה לשנה, וכיום עובדת קייט קלאו (שסימנה את השבילים בהרי הטאורוס) על מפה חדשה ומעודכנת של אזור הקצ'קר. במדריכי הטיולים "Lonely Planet" ו"The Rough Guide" ישנן מפות סכמטיות יעילות של האזור, שמוכיחות את עצמן בשילוב עם סיפורי דרך מעודכנים ומצפן.

כאן אספתי מספר מפות וקישורים להורדה:ציוד ומזון

+ חלק מן המסלולים דורשים לינת שטח באוהלים. ניתן להשכיר אוהלים באיידר(Ayder) בצפון ובבארהל (Barhalויאילהלאר (Yaylalar) בצד הדרומי. אין בעיה להקים אוהלים בצדי הכפרים בתורכיה. 

+ מומלץ להצטייד בשקי שינה טובים ובמזרני שטח לבידוד מהקור בלילות. 

+ נהגי פרדות להשכרה – ביוקארי קברון (Yukarı Kavrun), באולגולנר ובבארהל.

+ רצוי מאוד להיות מצוידים להליכה בגשם – מעיל טוב, נעליים אטומות וכיסוי לתרמיל. 

+ בלוני-גז סטנדרטיים ובנזין לבישול ניתנים להשגה באיידר, יוסופלי, בארהל ויאילהלר. 

+ מצרכי אוכל בסיסיים קיימים ברוב ניכר מן הכפרים. מים לשתייה קיימים בשפע מהפשרת השלגים וממעינות. לא כדאי לשתות מן הערוצים המרכזיים בגלל עדרי הכבשים וגלליהם.

+ כדאי להצטייד במצפן מחשש לערפל. GPS עם נקודות ציון רלוונטיות גם יכול לעזור.

לינות

בכפרים רבים נפתחו בשנים האחרונות פנסיונים למטיילים:

צפון הקצ'קר - 

איידר – העיירה צפופה במלונות ובפנסיונים קטנים - פנסין קרדלן (Kardelen) בניהולו של נדיר נמצא מעט מעל הכפר בהמשך הכביש ופופולרי בקרב ישראלים רבים, אם כי לא תמיד ברור מדוע... ישנם פנסיונים זולים נוספים בקרבת תחנת האוטובוס. 

יוקרי קברון (Yukarı Kavrun) – פנסיון וקפה שהין (Şahın) - בסיס היציאה לפסגה משני הכיוונים. 

צ'מליהמשין (Çamlıhemşin) – פנסיון דואה (Doğa) בהמשך הכביש לכיוון זילקאלה. נקודת פתיחה טובה לטרק לכיוון פוקוט (Pokut) ולטיולים ביער הגשם. 

צ'אט (Çat) – פנסיון ג'אנג'יק (Cancık) על הצומת הראשית לכיוון ורצ'ניק (Verçenik)


דרום הקצ'קר – 

יוסופלי (Yusufelı) – בעיירה מספר מלונות ופנסיונים. כעשרים דקות נסיעה במעלה נהר הבארהל נמצא פנסיון ריבר (River) בניהולו של עות'מן האדיב – מומלץ ביותר. 

טקקאלה (Tekkale) – בכפר פנסיון בסיסי ונחמד לצד הכביש הראשי. 

בארהל (Barhal) – בכפר מספר פנסיונים על הדרך הראשית. על הגבעה ליד הכנסייה נמצא הפנסיון של מהמט (Mehmet), מעט יקר אבל שווה.

יאילהלאר (Yaylalar) - פנסיון צ'אמיובה (Çamyuva

אולגונלר (Olgunlar) – בכפר 3 פנסיונים ברמות שונות של מחיר ושירות.


מסלולי טרקים בקצ'קר 


אזור הקצ'קר שימש מאז ומתמיד למעבר אנשים וסחורות, ובין רבים מן הכפרים והיאילות (כפרי הקיץ הגבוהים) מחברים שבילים רבים וכיום גם כבישים שנסללים מדי שנה. שבילי הליכה אלו ברורים מאוד ומסומנים בתלי אבנים (רוג'ומים) לאורכם. גם אם אתם לא כשרונות ניווט גדולים, אם תישארו צמודים לשבילים אלו, מצוידים במספר מפות, מצפן וסיפורי דרך טובים ותקפידו על בטיחות ושיקול דעת בסיסי, תצליחו להגיע למחוז חפצכם בקלות יחסית.

שלג - אזור הקצ'קר מכוסה שלג כשמונה חודשים בשנה וגם תושבי הכפרים המקומיים גרים בתקופת החורף באזורים נמוכים יותר של הרכס. רק בסוף חודש יוני לערך מפשיר השלג מפסגת הקצ'קר ומהפאסים ומתאפשר המעבר לצדו השני של הרכס. מידע על מצב השלג העדכני ניתן לברר בכפרים מהם יוצאים לטרק. הזהרו מקרח – אל תנסו לטפס על הפסגה המושלגת ללא נסיון קודם!

שבילים – כאמור, רבים מן השבילים משמשים למעבר מטיילים ופרדות ומסומנים בגלי אבנים לאורך נקודות חשובות. עם זאת, לא קיים עדיין סימון שבילים אמיתי ומסודר בקצ'קר וניתן לאבד את הדרך בנקל, בייחוד תחת מעטה שלג שמסתיר את השביל. הקפידו לא לרדת מן השבילים, ולהתעדכן דרך המקומיים ודרך מטיילים באזור על מצב השבילים ועל נקודות בעייתיות לאורך המסלול.


למעונינים בתכנית טיול מפורטת- ראו כאן- טרק לקצ'קר

סיפור דרך - מבארהל לאיידר – חציית מעבר ההרים 'קירמיזי'
טרק קלאסי החוצה את הרכס דרך אגמים אלפיניים וכפרי רועים.

עונה מומלצת – אמצע יולי עד אמצע ספטמבר
רמת קושי – בינוני + כולל 2 לינות שטח באוהלים.
משך הטיול - 3-4 ימים
מקומות להצטייד על השביל – בארהל, אבוסור, איידר.
נקודת התחלה – הכפר בארהל (Barhal נקרא גם Altiparmak) נמצא במרחק כשעה וחצי נסיעה צפונה (27 ק"מ) מיוסופלי (Yusufeli) לאורך הכביש המוביל לכפר אולגונלר (Olgunlar). דולמושים יוצאים ממרכז יוסופלי בכל יום בשעות אחר הצהריים. דולמושים חזרה ליוסופלי יוצאים בשעות הבוקר מהכפר. במרכז הכפר לאורך הכביש הראשי ישנן מספר חנויות מכולת ומסעדות. במעלה הנחל באזור הכפר העליון נמצאת כנסייה גרוזינית מן המאה העשירית, שלמרבה הצער סגורה רוב השנה למבקרים. 
בכפר מספר בתי הארחה –
מרסיס (Marsis)
8262002 0466
לאורך הכביש הראשי
בארהל פנסיון (Barhal Pansiyon)
8262031 0466
קאראהן פנסיון (Karahan) – מהמט
8262071 0466
במעלה הגבעה ליד הכנסייה

יום 1 – מבארהל (Barhal) לסאטיבה (Satibe) עם אופציה לטיפוס לאגם קאראגול (Karagol)


סה"כ 8-9 ש'
מן הצומת המרכזית בכפר פונים מערבה לאורך דרך 4X4 המטפסת במעלה הנחל, עוברים את הפנייה לפנסיון של מהמט ולכנסייה וממשיכים לטפס (20 ד'). בהמשך מתפצלת הדרך בצומת T (1:30 ש') וממשיכים שמאלה לכיוון היאילות אמאנסקט ונאזנרה (; Amanasket Naznara), היושבות על שלוחה צרה המתחברת לדרך, שממשיכה לטפס בעיקולים עד לבתים העליונים של נאזנרה (1 ש'). כאן נגמרת דרך הרכב וממשיכים על שביל פרדות המטפס מעלה בשיפוע בכיוון מערב, על גבי אמצע השלוחה הצרה עד לקבוצת עצים בולטת וצומת שבילים (45 ד'), בה פונים שמאלה במעלה השלוחה למעלה עד לצומת נוספת (30 ד'). מכאן ממשיכה הדרך למעלה(ימינה) לכיוון אגם קאראגול (כ-3 שעות הלוך-חזור, לאורך השביל והרוג'ומים). הפנייה שמאלה (דרום) חוצה את הערוץ לאורך קו גובה, ולאורך תעלת מים יבשה, אל עבר השלוחה שמעל קו העצים משמאלנו – הנקראת סאטיבה (Satibe)(1 ש'). במרכז השלוחה הותקן מעיין בתוך גזע עץ, אולם בשנה האחרונה לא זרמו שם מים. זוהי נקודה מצויינת להקים אוהל.

יום 2 – מסאטיבה (Satibe) למחנה הרועים מעל פישנקאיה (Pisenkaya)


סה"כ 6-7 ש'
מסאטיבה ממשיכים מעט למטה במורד השלוחה (15 ד') עד לשביל פרדות ברור שיורד ימינה (דרומה) במורד תלול עד ליאילה הנטושה בוריוואן (Borivan) שבה מספר בתים ותחנות קמח הרוסות (45 ד'). העמק מתחתינו נקרא עמק קישלה (Kisla) ואנו נטפס לאורכו ביומיים הקרובים. שביל פרדות קטן יוצא מתחת לבית הקיצוני הקרוב ביותר לקו השלוחה, ממשיך על קו גובה ימינה (מערבה), ובהדרגה נהפך לדרך 4X4 המובילה ליאילה הבאה, אוזונצ'אלי (Uzuncali), בדרך כלל ריקה מאדם, אך הסביל עדיין פעיל (1 ש'). (ישנה עוד יאילה קטנה מתחת לשביל המרכזי קצת לפני אוזונצ'אלי, אליה מוביל צינור מים מכוסה אבנים היורד מן השביל המרכזי). נמשיך על דרך ה4X4 על קו הגובה לכיוון היאילה הבאה – בינקטאשי (Binektasi), בה כבר גרות בקיץ מספר משפחות (1 ש'). הדרך ממשיכה משם דרך עוד מספר יאילות קטנות עד שהיא נפגשת עם הערוץ המרכזי, שם היא מתעקלת חזרה במורד הערוץ (45 ד') ונפגשת לבסוף עם כביש יוסופלי-אולגונלר, מעט דרומה מבארהל. עם חציית הנהר המרכזי אנו נעזוב את הדרך המרכזית ונטפס על שביל עפר (לאורך צידו הדרומי של הנהר) שנעלם בהדרגה והופך לשביל פרדות, המוביל בסופו לגשר בטון קטן ואל היאילה פישנקאיה (Pisenkaya) הנמצאת על השלוחה הצפונית ממול (1 ש'). לאחר חציית הגשר מטפס השביל מעט למעלה ומתפצל – ימינה אל עבר היאילה, ושמאלה (מערבה) במעלה הערוץ להמשך הדרך עד לגשר נוסף (30 ד'). בנקודה זו השביל מעט נאבד ויש לשים לב טוב לרוג'ומים ולסימני ההליכה, הממשיכים במעלה הערוץ המרכזי (לא לערוץ הגדול הנשפך מדרום). השביל חוצה את השלוחה ויורד חזרה לחצייה נוספת של הנהר המרכזי – הפעם ללא גשר (1 ש'). מכאן נמשיך עוד זמן קצר עד למחנה הרועים – גלי אבנים במרכז האחו הירוק (15 ד').

יום 3 – ממחנה הרועים לאבוסור (Avusor)


סה"כ 8-9 ש'
ממחנה הרועים נמשיך במעלה הערוץ בשביל המסומן ברוג'ומים. לאחר הליכה קצרה מתפצל השביל (45 ד') – ישר עם הערוץ מוביל שביל הלוך וחזור לאגם ליבלר (Libler Golu) וימינה במעלה השלוחה עולה השביל בסרפנטינות אל עבר מעבר ההרים 'קירמיזי' ('האדום' 3050 מ' גובה) (1:30 ש'). השביל מטפס במעלה ערוצון וחוצה אותו מספר פעמים, ולאחריו מטפס על שלוחת סכין ממנה נשקפים נופים מרהיבים של האגם. שימו לב לא להתבלבל ולחצות במעבר ההרים המזרחי יותר, המוביל לקצ'קר יאילה (Kackar Yayla) אך כבר שנים לא בשימוש. ביום טוב ניתן לראות מהאוכף את אבוסור, אולם לרוב שרוי הצד הצפוני של הרכס תחת ערפל תמידי, ומכאן יש לעקוב ביתר זהירות אחרי השביל והרוג'ומים. השביל יורד בצורה תלולה מתחת לאוכף ובשלב מסויים מושך שמאלה אל עבר השלוחה ולמטה אל האחו הרחב (1 ש'). מן האחו ממשיך השביל באופן ברור במורד הערוץ הרחב ומימינו, עד לכפר אבוסור (1.5 ש'). בכפר ישנם מספר בתי קפה ופנסיון קטן במורד הכביש, אם כי אולי ייקח קצת זמן למצוא את בעל המפתח... דרך העפר שיורדת מן הכפר לאורך הערוץ מגיעה בסופה לעיירת הנופש איידר (כ-3 ש' הליכה). מספר דולמושים מגיעים אל הכפר באופן סדיר, כמו גם מספר רכבי תיירים שישמחו להקפיץ אתכם למטה


חלקי המדריך: מבוא \ הרי הקצ'קר \ הרי הטאורוס \ קפדוקיה