מטיילים מספרים

מכתבי תודה מאת מטיילים

לשליחת חוות דעת על טיולים - הקישו כאן


---------------
מרץ 2017 - משפחת ענבר ברג'ף, ירדן

חזרנו בשבת האחרונה משלושה ימים של טרק בהרים העוצמתיים, הצבעוניים והיפהפיים של אזור רג'ף הבתולי בירדן. הטיול היה מאורגן מבחינה לוגיסטית עד הפרט האחרון, ומה שנשאר לנו זה להגיע למעבר הגבול באילת ואז פשוט ללכת ולהנות מהנוף.
מידן אירגן לנו את המסלול ואת הצוות המקומי הנהדר ומסביר הפנים ובזמן הטיול היה כל הזמן בקשר עם הסוכן המקומי ודאג שהכל מתקתק.

ממליצים בחום לכל מי שרוצה לטייל ברגל בטבע מדברי קסום בראש שקט, ויש לו 3 ימים להקדיש לעניין - לא להתלבט. שווה כל רגע (והמחירים מאד מאד ידידותיים).

אז שוב המון תודה, מידן, היה תענוג
נתראה בטיול הבא

משפחת ענבר - נמרוד, יפתח, איל, מורן ותומר



---------------
מרץ 2016 - טיול לרג'ף-ירדן

טיול בשבילים לא מסומנים הוא הטיול המעניין ביותר מבחינתי.
כך מרגישים את הטבע באמת וחווים את השהות בו בצורה הטובה ביותר.
מסלול עם נופים יפהפיים של הרי ירדן וסלעים מרהיבים, של הליכה בקושי בינוני-מינוס (לי אישית), אך עם זאת, מאתגר ומעניין.
נהדר למצוא גבים ומים בשבילי המדבר המסולע.

מידן הידען, מלא סיפורים ואנקדוטות מעניינות על ירדן ועל החיים בכלל.
איש שטח מכף רגל ועד ראש! תודה על מסע מופלא המשלב הליכה בטבע הפראי של ירדן אל מול נופים מדהימים, נראה שהושקעה עבודה רבה בתכנון מתווה המסע, ובאמת, הכי כיף ללכת בשבילים הלא מסומנים עם מידן הידען.
תודה!


(נדב ברזילי)




--------------

אפריל 2014 - טרק לאנגטאנג והאגמים - נפאל



למידן
קשה לתאר את החוויה מרוממת הנפש אשר חוויתי בטראק ללאנגטאנג ולאגמים הקפואים.
הנוף עוצר הנשימה, התגברות על קשיים גופניים, הנפאלים המקסימים והקבוצה המדהימה.
יש דברים שהם נתון קבוע, אך המדריך הוא " מפעל הפיס" או שמרוויחים או שלא..
אנחנו , "קייטנת לאנגטאנג" , מחזור אפריל 2014, זכינו ב"פרס הגדול"  – במידן.

בהימלאיה, גורמים רבים אינם ניתנים לצפייה (כמו מזג האוויר) , לכן יש חשיבות רבה למה שכן ניתן לצפות מראש ואני מדברת על המוכנות של המטיילים. אנחנו תחת פיקודו של מידן היינו הכי מוכנים שרק אפשר. מידן חשב על כל הפרטים אפילו הקטנים ביותר.  הציוד שנדרשנו להביא היה בדיוק מה שהיינו צריכים, לא פחות ולא יותר (כמובן שהבאנו יותר ממה שנידרש..). הצוות הנפאלי, איתו מידן יצר קשר, היה מצוין - המדריכים והפורטרים. בבתי ההארחה קיבלו אותנו בסבר פנים יפות, המפגש הבלתי אמצעי עם המשפחות המארחות היה מעניין. לכל אורך הטראק מידן הקדיש זמן "איכות" במטרה להעשיר את הידע שלנו על נפאל – בתרבות, סיפורים, בודהיזם, גיאוגרפיה ועוד.

אין ספק שהחלק הארי של הצלחת הטראק שייך למידן. היכולת הארגונית המצוינת, הידע הרב, הקלות שבה הוא מתנהל, המזג הטוב, האהבה הבלתי מוסתרת לטיולים מאתגרים כל אלה ועוד יצרו אוירה של התעלות הנפש אי שם במרומי ההימלאיה.

תודה לך מידן  על טיול נפלא אשר השאיר טעם של עוד.....
ברכי רונן , לאנגטאנג והאגמים הקפואים אפריל 2014

דברי סיכום ופרידה מקיטנת לנגטאנג / נאוה

לא יודעת איך יצא שאני זו שאומר את הדברים אולי כי חלק גדול מהטיול לא יכולתי לדבר או הייתי עסוקה בשיעול וגריפת חוטם לסירוגין, אבל האמת שלא כל-כך קל לתרגם את החוויה למילים, כי כדרכן של חוויות עמוקות באמת - אין מילים. להתפעמות ממה שחווינו בכל חושינו, יפה השתיקה.

לכל אחד יש סיבות אחרות למה דווקא עכשיו בנקודה זו בחייו, לקח תרמיל ומקל (ועוד מקל וצ'ימידן וחותלות של ברגהאוס וחולצות מנדפות ותרופות נגד גבהים ומגיני ברך ופירות יבשים וכו' וכו' וכו') ספורט כל-כך פשוט הליכה, וכל-כך הרבה ציוד... בכל אופן לכל אחד סיבות אחרות למה הוא היה מוכרח אבל פשוט מוכרח,  
it's now or never ליסוע דווקא עכשיו לנפאל - גג העולם

אחת הסיבות שלוקחות אותי להרים היא חוויה כמו דתית באמצע חיי המאוד חילוניים הכי קרוב לאלוהים שאני מצליחה להגיע.חוץ מזה חשוב לדעת מאיפה צומחים האורז והתפ"א, כמה קשה עמלים אנשים על כל חלקה קטנה - ולא, העולם לא מתחיל ונגמר באריזות פלסטיק על מדף הסופר, ואיך עולים בהר ברזלים, פח מגולוון, דאל ובט וכל השאר וקולה ובירה.
דוד ואני היינו עם מידן בכמה וכמה מסעות בהרים. לא שזה לא מסובך - לבחור מסלול ובקתות, לתאם לפגוש את המזוודות פעמיים במסלול, או לשמור עלינו שנתנהג בנימוס אירופאי כלפי בעל הבית - אבל הפעם זו אופרציה אחרת לגמרי.

קודם כל הילדים בקיטנת המשתלבים - האיטיים והממהרים, המנוסים וחסרי הנסיון, המתנשמים והמדלגים מאבן לאבן, פרוקי הברכיים ופרוקי קרסוליים. אח"כ כל נבחרת הסייעות/סייעים, או העוזרים הגריאטריים כמו שדוד קרא להם.

הצוות שהיה מדריך לדרך ומדריך לנפאל, וניחש כל רגע כל דקה מה אנחנו רוצים ומה אנחנו צריכים, ואיפה לשים את הרגל ואיך להעיף אותי מהשביל בדיוק כשמגיע סוס פראי.והסבלים בחיוכים מבוישים ושקטים. נעלמים בלילה אי-שם בגגות ובחדרים צדדיים. ומעין מערכת הנהלה מורכבת, עם סי.פי הבלתי עציב בעל האנרגיה הבלתי נדלית והסבלנות לכל קצב הליכה אפשרי. וכל הזרימה התת-קרקעית של הקודים המדוברים והלא מדוברים של איך מתייחסים ואיך מתנהגים כלפי המעמדות השונים להם שייכים כל האנשים האלה. אז למרות שאחד ההיילייטים של הקיטנה היה א"ש לילה בקטמנדו, זאת לא היתה קיטנה ככל הקיטנות.

יש עוד הרבה להגיד על הדאל-בט המגוון, ואגרול מומו ועל איך כולם, אבל כולם עשו את כל המסלול ועל הקבוצה הנהדרת שוב אין מילים. אבל האחרונה שאני רוצה לשבח היא אלת מזג האויר
אז למרות שלא היה בטיול הזה שנאפס - לא טוב ולא גרוע, שוב אין מילים
מידן איך עשית את זה??




אוקטובר 2013 - טרק משמורת דנא לפטרה - ירדן


למידן היקר,

טרם התאוששנו. אנחנו עדיין  חולמים " בצורה אחרת"...
הייתי צריכה איזה פסק זמן כדי להתאושש מהלם הטיול הנהדר בו השתתפתי בשבוע האחרון עד אתמול.  אומרים: "שמה שלא כותב לא קיים" לכן אני פונה אליך בכתב.

כמו שאמרתי ליובל:
היו לי ציפיות, אבל, בפועל, מה שחווינו, היה מעל ומעבר לכל חלום!
מדהים! זו המילה העדינה ביותר לתאר את עוצמת החוויה שחווינו, יובל ואני.

מזמן לא פגשתי אדם איכותי כמוך, מדבר בשפתם של המקומיים, מכיר כל שעל וכל פינה, ולא מפסיק להתרגש מיופייה של הרי ירדן ומשמורות הטבע וחי אותם מחדש בכל פעם כאילו לא ראה אותם מעולם. בהכנת החומר שקדת והשקעת, הכל לפרטי פרטים. הובלת אותנו בבטחה, תענוג לשמוע אותך, אתה מספר סיפורים מעולה, בעל חוש הומור וכישרון מלידה. הצלחת לרתק אותנו, להכניס סדר בטיול והכל, בזרימה וקלילות יוצאות מן הכלל.

שישה ימים בהם ספגנו חוויות בכל החושים.העין לא שבעה מעצמתו ומיופיו של הטבע. מעיינות  מרהיבים,  צוקים משוננים. חגיגה של צבעים,טעמים וריחות.  ישבנים רוטטים לצלילי המוזיקה הערבית קצרה היריעה מלתאר .ותודה לשמש שחייכה אלינו ולמזג האוויר ששיתף איתנו פעולה לאורך כל הדרך.

מידן, אכן הצלחת להעביר לי את פעימות הלב של המקומות המיוחדים שבהם בקרנו. וגם אם היה לי לעיתים מתיש ולא קל , זאת הייתה חוויה חד פעמית שלבטח אנצור בזיכרוני זמן רב. רציתי להודות לך על שאפשרת לחלום הזה להתגשם, בתרומתך מאחורי הקלעים. הכל תקתק כמו שעון, מבחינה האדמיניסטרציה , הטפסים , לוחות הזמנים לא הייתה לרגע תחושה שאנחנו במדינה אחרת בעולם.

אני מצרפת לך כאן תמונה.
לא של נופים, ולא של מפלים, ולא של הרים.
אלא של יובל ואני , מתמוגגים מהנאה.
מבחינתי, זה היהלום שבכתר. שווה כל אגורה!


באהבה גדולה ,
מיטל ויובל
טרק בירדן 2013



אוקטובר 2013 - טרק להרי הסימיאן באתיופיה


למידן היקר,

תודה רבה על נופים פראיים, סיפורים ומעשיות, על הטיפול המסור לאורך כל ימי המסע, הדרכה עם נשמה וחיוך גדול (גם כשאנחנו איטיים מדי.. לטעמך..) . היה מדהים! שוב!

התנתקנו, התחברנו לטבע ונהנינו מכל רגע,
וכמו שאמרת כל קושי במרחק זמן הופך לחוויה..

אז לעוד אתגרים עתידיים משותפים :)
שוב תודה מכולנו:
מאיר,שחר,יגאל,אלי,שקד,יואל ודגנית



אוגוסט 2013 - טרק לקצ'קר - תורכיה


מידן היקר, רצינו להודות לך מכל הלב על טיול מהנה, מרתק, מלמד וחוויתי. חושבים שאתה ממש טוב במה שאתה עושה!
הדאגה "כולם בסדר? מרגישים טוב?", ראיית כל אחד ואחת, הארגון המוקפד שהורגש, הידע הרב, ההסברים הקלילים. תודה על כל אלו. נהנינו המון, שמחים מאוד מאוד שבאנו. (אבא איתן, ששי ודודו)

מידן היקר, ושוב ביחד איתך מגלים פינה אחרת בעולם. הקצ'קר - טיול קשה אך יחד עם זאת מרשים ומאתגר.. הריחות, האנשים, האוכל - ובעיקר החיבור שלך לכל אלה. נהנינו.. וחבל שנגמר, לטייל איתך זו חוויה בלתי נשכחת, אז ניפגש בטיול הבא.. היידה גידלים! (מוטי וגיל)

היי מידן, תודה על פתיחה נפלאה לשנה החדשה ועל ההדמנות לגלות עוד פינה של העולם.. אחרת.. (אורלי)

תמיד כיף לטייל איתך ובטורקיה באופן מיוחד, כי אתה מחבר אותנו לאנשים. גאים להיות מטיילים שלך. (דוד ונאווה)

הנה זה מתחיל.. אז שוב תודה על טיול חופש וחופשה נהדרים, עם אוויר פסגות, נופים עוצרי נשימה, מפגשים אנושיים וארגון למופת. תודה תודה תודה, ויש ביטוח אל דאגה.. (איילת)

הצלחת להפוך את הקוביות שלי לעיגולים ונהניתי מכל שנייה של סבל.. תודה ענקית מכל הלב.. (אולה)







יולי 2013 - טרק לקצ'קר - תורכיה


מידן יקר,
תודה תודה על כל החוויה הנפלאה שהיתה לי בזכות
המקומות, האנשים, הפרחים, הפטריות,
הסלעים, המים הזכים, האוכל הנהדר,
ההסברים המלומדים, 
ובזכות  מי שאתה. 
חניתה


מידן יקר, תעביר את המכתב שלנו לאתר שלך - שכולם יידעו...

רוצים שוב להודות לך על חוויה מדהימה בטרק שערכת לנו לקצ'קר. המוכרות והאהבה שלך למקום, השליטה בשפה והידע העשיר והרחב שלך שחלקת איתנו בנדיבות, ההקפדה על פרטים הקשורים לבטחוננו תוך אחריות ובגרות, ויחד עם זאת הנדיבות של לפנק אותנו כמה שאפשר, בתשומת לב ורגישות, הפכו את החוויות שהצגת לפנינו בשעתו בפגישת ההכרות למדהימות הרבה יותר ממה שמילים יכלו להעביר (אולי הבעות האושר בתמונות יצליחו בכך יותר...).

אנחנו מקווים להנות איתך ביחד מעוד מסעות קסומים כאלה, ושרבים נוספים ייהנו מכישוריך ומיכולותיך.
היה כיף איתך...
משפחת נבו,  מ'הקבוצה של אורלי'.



מרץ 2013 - טרק לפטרה - פסח


מידן היקר,
מספרים על זקנה חכמה שהייתה יושבת כל ימיה במערות בפטרה והייתה רוקחת בשמים. באחד מן הימים בא אליה סוחר ושאלה על תורתה. אמרה לו: 'שב עמי כל השנים ותלמד'. אמר לה: 'רוצה אני ללמוד את כל תורת הבשמים שלך ברגע אחד'.

אמרה לו: 'לך והבא לי את פריו של עץ זה'. הלך הסוחר וקטף את הפרי והביא לפתחה. אמרה לו: 'עכשיו, תפתח את הפרי ותגיד לי מה אתה רואה'. פתח הסוחר את הפרי חילץ את הזרעים אחד אחד ואמר לה: 'זרעים'. הנהנה הזקנה בראשה ואמרה לו: 'עכשיו תפתח זרע אחד ותגיד לי מה אתה רואה'. אך בקושי הצליח הסוחר לפצח את הזרע ואמר לה: 'כלום. אין פה כלום!'. אמרה לו הזקנה: 'שם המהות של כל התורה'. ועם המסר הזה המשיך הסוחר בדרך הבשמים למכור תבלינים ובשמים ולספר את סיפורה של הזקנה החכמה.

הסיפור הזה על אשת הבשמים החכמה ליווה אותי כל המסע לפטרה, מידן. ארבעה ימים של חבירה אל ההוד הקדום, אל מרחב מדיטטיבי מופלא, אל חבירה לעולמי הפנימי ולחלימה שלי, אל הפשוט: אכילה של מזון טבעי ומקומי, שינה באוהל ותחת כיפת הלבנה. ערבים סביב מדורה והסיפורים שלך שהביאו טעם ומשמעות למרחב. הנעימות שלך כמורה דרך, ההקשבה, הזרימה, דרכי התקשרותך עם המקומיים, עם המטיילים ועם הטבע – עוררו בי ביטחון והנאה, שקט פנימי נוכח. נגיעה בטבור הלב, בעצמי ובאמונה בכוחות המחלימים שבי.

בתוך קבוצת המטיילים ובתוך המסע הרגלי, ידעת לתת לכל אחד מאיתנו את המרחב היחיד והמיוחד, את ההקשבה ושימת הלב לדברים הקטנים ובעיקר את ההנאה להתחבר אל הטבע המופלא דרך ההליכה בו.
ממליצה לכל אחד לחוות את המסע המיוחד הזה בהדרכתך - כמתנה לחיים.

(צילה זן-בר צור)



-----------------------------------------------------------------


אוגוסט 2012 - טרק באלפים

מידן,

ברצוננו להודות לך על אירגון והובלת  קבוצת "ברגהאוס " טרק חוצה אלפים 2012

היריעה קצרה מלתאר, נהיננו מהיום הראשון ועד היום האחרון, חווינו, הופתענו. הארגון היה מתוקתק וגם כשמזג האויר התקדר והקפצת אותנו "Leg"  זה הרגיש כמו מתוכנן מראש-ועוד יום הזכור לטובה.
הנהגת את המסע בדרכך השקטה  באופן רגוע, סמכותי ויעיל.
אהבנו את הנופים, הבקתות, האוירה, המאכלים, הבירה וההסברים מרחיבי הידע שלך.
מזג האויר המשתנה משמש קיצית ועד גשם ושלג כבד איפשרו להעמיד את הציוד והביגוד של ברגהאוס במבחן האולטימטיבי של הטבע.
זו חוויה שתיזכר לתמיד. מקווים להיפגש בטיול הבא

יהודה, בנדל, מוטי, שגיא, אסף, יגאל, אשל וצחי.






---------------------------------


אוגוסט 2012 - טיול ג'יפים לגיאורגיה


מידן מסתבר הוא אחלה בחור
למרות שלדגל נקרא באיחור
הוא לגיאורגיה יצא
כמדריך הקבוצה
לכל דבר שבא נתן הסבר או סיפור

עם גבי עד אושגולי הוא הוביל בלי היסוס
לא נבהל משום חרא של  פרה או סוס
ואנחנו בזוגדידי תמיד ניזכר
בגלל הפנטומימה שהוסיף להסבר..

בכל מסעדה בה בגיע מידן
הוא הציע מייד תפריט מגוון
חצ'פורי בשר חצ'פורי גבינה
וחצ'פורי נוסף עליו איש לא שמע..

הנסיעה בג'יפ חוויה מטלטלת
במיוחד בשיטפון ובסחף בזלת
מעבר קצת חסום לא מפחיד את מידן
שעה שעתיים ועוברים כמובן

וגם אם למלון נגיע באיחור
סטייה כה קטנה לא תזיז לבחור
להופעת הפולקלור הוא אותנו ייקח
העיקר שבסוף כולנו נשמח

אז כל מה שנשאר זה לומר תודה רבה
או בגרויזנית גמרג'ובה ודידי מדלובה...

(מג'יפים 1-5, אוגוסט 2012, גיאורגיה)


----------------------------

אוגוסט 2012 - טרק לדולומיטים



מיידן יקירי
המון תודות על טרק מדהים בדולומיטים. נהניתי שחבל"ז (עוד משתמשים במילה הזו?...).
אומנם אין אומרים שיבחו של אדם בפניו אך בארץ הזו, שכבר מישהו עושה משהו טוב, על אחת כמה וכמה טוב מאוד, מן הדין לפרסם זו ברבים כדי שגם אחרים יהנו.
ארגון הטרק היה מצויין, זרמת עם רוח הקבוצה ודאגת בצורה מושלמת לכל פרט ופרט.
הפגנת בקיאות בשטח, הובלת בבטחה ונתת הסברים כשצריך וללא טחינת ראש מיותרת, שזו מעלה בפני עצמה.
לא פחות חשוב: היית פרטנר משובח ל-  QUARTO LITRO של יין אדום, משובח גם הוא בסיומו של כל יום בטרק הנפלא.
בקיצור: חבל שנגמרו הטפוסים, המורדות, הארוחות המשותפות ומשחקי הוויסט בערבים.
אינשאללה נפגש בעוד כמה חודשים שוב בטרק לקפדוקיה ולעוד מקום שאת שמו איני זוכר למרות שחזרת עליו "רק" שלוש פעמים...
והיה אם תתקל במהסס-טרק בהמשך, נא קח אותי כממליץ ושלח אותו אלי.
(עמיר לין, הוד השרון)


מידן שלום,
 ראשית - תודה על החוויה.
על השתיה שלך - שבזכותה זכינו במזג אויר מקסים,
על האוירה הטובה שהשרית ושהשפיעה על הנאת כולנו,
על הידע, הסיפורים, הארגון למופת והדאגה לכל פרט,
על כך שנתת הרגשה כאילו זה הטיול העשירי שאתה מוביל באזור, ולא הראשון.
על כך שכל הפסקת קפה נבחרה בקפידה בנקודת הנוף המרשימה ביותר,
ותודה לנופים הנפלאים והעוצמתיים של הדולומיטים...
 (נמרוד ענבר, קיבוץ יד-מרדכי)


המדריך מידן ושינסקי וחברת גיאוטרוול עשו זאת שוב !!!
הפעם המסע יצא להרפקאה גדולה בדולומיטים באיטליה
מידן המדריך (במאי) הצליח ליצור מסלול טיול אתגרי, מקצועי, יפה, חכם, מרגש, מצחיק וטעים.
לטיול לוהקו 13 דמויות ססגוניות ומגוונות בטווח גילאים רחב.
מידן מצליח לאחד ולהקסים את החבורה ביצירת מופת של הטבע לא רק  בכדי להעביר אותה בין הרים תלולים, גבוהים
ונטולי ציויליזציה אלא להפוך אותה לחלק ממשי מאותה יצירת מופת. התסריט השנון והמצחיק נכתב, ברובו, ע"י כל הדמויות.
הדולומיטים מספקים את כל האנדרנלין והצבעוניות כדי לרתק את כל החבורה לטיול, דבר שישאיר רושם לאורך זמן רב.
הפקה משובחת - פשוט חוויה - מומלץ ביותר !!!!
(אורלי)



תכנון, מדריך, מזג אוויר, ונופים עם הארגון של הצוות המשרדי שלכם
עשה את  טיול/טרק  למרהיב מדהים ומהנה במיוחד.
תודה רבה לכם !!! (רונן סולמי)

הטיול בדולומיטים היה נהדר ההדרכה מעולה הכל דפק כמו שצריך אפילו מזג האוויר.
תודה לכם ותודה כמובן למידן וישינסקי.
(מקי (מאיר) גולדברג)


----------------------

יולי 2012 - קבוצת שמוליק - טרק ביוון


(מכתב תודה מהקבוצה)

למידן

לפני שיצאנו לטיול לא השקעתי מחשבה רבה על הצפוי. מקסימום אמרתי לעצמי: נוסעים, הולכים סובלים וחוזרים..
פחדתי בעיקר מהחום בשעות היום ואיך נסתדר איתו.
למרבה ההפתעה מהיום הראשון שירדנו לקניון ויקוס תפסתי תחושה של "מבסוטניק".. הכל מצא חן בעיניי: הנוף הסלעי עם העצים, מעיינות המים הקרים בדרך בכל פינה, האוכל המעולה בבתי ההארחה המטופחים שחיכו לנו בכל ערב..
גם החום שטופל בכמות הולמת של מים ובירה התגלה כסביר ולא קלקל שום דבר.
ניכר שלא חסכו בכסף ולא במאמץ לוגיסטי כדי לתת לנו את הטוב ביותר, ביחד עם הקבוצה האיכותית שלנו ועם הידע הרבגוני של מידן ויכולתו להתהלך בנעימות עם האנשים יצא לנו טרק מהנה ונעים. תודה גם לצוות התומך שלנו קטרינה ומאקיס שגם הם כמו כל השאר נבחרו בקפידה ובזכותם זכינו לטיול משובח ונעים..
ושוב תודה מכל הלב!
(רני אדר וקבוצת שמוליק)

------------------------------------------------

יוני 2012 - קבוצת מכון אבשלום - טיול גיאוגרפי בגיאורגיה





הזדמנות מצויין לומר מילה אחת.....

תודה ענקית.....אין עליך....

טיול בטעם של עוד והרבה.....

בתקווה לעוד טיולים...לא לשכוח...דרום אמריקה.

רונית ושלמה שורצמן...




היה לנו טיול גיאוגרפי מקסים חויתי ומהנה איתך.....
עם טעם של עוד..... היית עשר..... מקווים לעוד טיולים בעתיד....
חיבוקים ונשיקות. 
כמי וראובן. 

---------------------------------------------------


(טרק לאלפים, אוגוסט 2011)


תכתובות מהמטיילים -

- תודה על תשומת הלב והאכפתיות. (רותי)
- אמרת לי שזה יהיה טיול של פעם בחיים!! וצדקת! ואני רוצה לחיות כמה פעמים... (ירון)
- היה מגניב. תודה על הנופים, הסיפורים, הטיפים והחוויות. (עומר)
- היה טיול מקסים ומרתק, תמשיך כך, כל הכבוד אתה אחלה מדריך (פרדי)
- מכל הלב נהניתי ואני רוצה להמשיך בהליכה, דהיינו טיול עוד יותר ארוך מהטיול הזה. נפגש בטיולים הבאים (דוד)
- נהניתי מכל רגע, מהרוגע השלווה הסבלנות, הסובלנות הידע הבטחון, החיוך המחמם הצחוק ועוד.. תודה תודה. מעבר לציפיות ולפסגות. (איילת)
- "מה רבו מעשייך ה', כולם בחכמה עשית, מלאה הארץ קנינך" - חוויה מפעימה שלא הייתי עוברת בשלב זה בחיי, לולא אתה מדריך, מראה, מכוון וגם קצת שומר עליי.. היה נפלא. רוצה עוד! (נאווה) 
- סבבה של טרק, לא קל מדי ולא קשה מדי, השרית אווירה נעימה, נהניתי מאוד. (אורי)- מאוד נהניתי רק פעם הבאה  כמה שפחות הליכה וכמה שפחות נסיעות... (משפחת אופק האלופים)
----------------------------------------------



הָיֹה הָיָה (או לא היה)
אגדה גיאורגית עתיקה

(מבוססת על סיפורי הבדים והדמיון הספרותי
שהתגלו בבקוריאני במפגש הקבוצתי)

ויהי בימי מֵידנשווילי גיבור החיל
החולש על קווקז נמוך וגבוה יומם וליל,
ותפשוט שמועה ברחבי הממלכה –
לנסיך יש אישה וגם ילדון ינוקא
אי שם בקושטא הרחוקה.
אך עקבותיהם נעלמו לפתע פתאום,
כנראה נחטפו על-ידי חצ'פוריאן האיום!
ויתקבצו לְעֶזְרוֹ מכל קצות ישראל ויהודה,
מעמקי הצפון, מִפְּלֶשֶׁת ומחוות מדבר בודדה,
בראשם – דויד הבנאי, הבונה משפחות בלי קידושים,
ואיתו תמר המלכה, הגוברת על שודדים חמושים,
ושני יעקובים מתייצבים בלי היסוס,
האחד עם מפרשית, השני רכוב על סוס,
וגיורא מגיע על חמורו הבועט,
וזיוה מתייצבת, ללא חשיש כעת,
וענת מגייסת חתול פרא לעזרה,
ויהודית עם משקה בעל ארומה מוזרה,
וממעל חברו כוחות אוויר מיוחדים –
מרים 'כמעט טייסת' עם להק דאונים,
ושולמית הצנחנית, ברחיפת טנדם אמיצה,
תצרף גם את רחל מהבאנג'י בקפיצה,
ואלדד הנער קמיקאזית יפנית הביא,
וכלבים עזי לב גייס יונה הנביא,
ויתייצבו גם שמוליק, חגי, אביבה וגילי
תחת דגלו של הנסיך מידנשווילי.
וישלח סנדרו אַבּוּ-שֵׁן חמש מרכבות מהירות לאללה,
ויאמר לנסיך – טֶל זֶם טוּ  יאללה!

וישעטו המרכבות בכל סקרתוולו היפה,
ויחרשו את הארץ מראשיתה ועד סופה,
ויחפשו במערות ורדזיה וברמות יבחטי,
בסמטאות הבוץ של מסטיה ובמגדלי סוונטי,
בכנסיות עתיקות בראשי צוקים,
בכפרים הזויים וביערות ירוקים,
ויתחקרו חזירים שניים ופרות מאתיים,
ואת פרלמנט הקשישים חסרי השיניים,
ועשרת ימים החבורה לא שקטה,
רק חצ'פורי אכלה, וצ'צ'ה שתתה,
ובכל ימי המסע, לא יאומן ממש,
העוגיות של חיה הופיעו כל יום מחדש...

הם ודאי עוד היו ממשיכים את מסע החיפוש,
באומץ, בנחישות וללא כל היסוס,
אילו לא גילה מידנשווילי את סודו הנורא –
סיפור הכלה והילד לא היה ולא נברא!

שבו גיבורי המסע אל ארץ המכורה,
אך אגדת מידנשווילי עוד לא נגמרה,
כי המלכה לָלִי שלחה את אַבִּירֵי שִׁבְטָהּ
ויחטפו את מידנשווילי כחתן לְבִתָּהּ!
ואם תשאלוה – היפה בנשים, מַה דּוֹדֵךְ מִדּוֹד?
היא תשיב Ak var Dzia - אני כאן, דוד...

ומילה אחרונה, ברצינות, ובקרטולי מעולה –
מדלובה, נסיך הקווקז, הטיול היה נפלא!



רחל

בסיום טיול ג'יפים לגיאורגיה, 30.09.10

---------------------------------------------------------------------------


(שביל סנט פול, ספטמבר 2009)

מידן, ארדינג', שגית ואלון (שחיפק את המסע מהארץ). אנשי חברת טרוול היקרים:

תודה על מסע מופלא המשלב הליכה בטבע הפראי אל מול נופים מדהימים, אשר כולל מפגש בלתי אמצעי עם התושבים טובי הלב של הרי הטאורוס. כמטייל בעל נסיון בטרקים בכל רחבי העולם ובטורקיה בפרט, אני חייב לציין שהיו לי ציפיות גבוהות ממסע זה. אולם למרות רף הציפיות הגבוה, המסע כפי שתוכנן ובוצע על ידכם עלה על כל הציפיות ואף הרבה מעבר לכך. הותרתם בי רושם עמוק של מקצוענות, אהבת הטבע ואהבת האדם ואני מצפה כבר לטרק הבא שאבצע יחד איתכם.

החל במידן המדריך שהרשים אותי כל פעם מחדש בבקיאותו הרבה בכל הנוגע לתרבות, ההיסטוריה, השפה והמנטליות של העם הטורקי. כמו גם נועם הליכותיו ודאגתו הרבה לרווחת המשתתפים במסע ולכל פרט ופרט ולו הקטן ביותר.
דרך ארדינג' המדריך הטורקי טוב הלב, בעל שמחת החיים, המוכשר מאין כמותו אשר הוביל את המסע באופן מעורר השראה וגם פתח בפנינו את ביתו והציג לנו את משפחתו המופלאה.
ועד לשגית בעלת החיוך הנצחי, החברמנית, שללא כל ספק היא האדם האהוב ביותר בכל רחבי רמת אנטוליה (אם אשפוט לפי השמחה והחיבוקים בהם התקבלה בכל מקום בו התארחנו) אשר סייעה רבות לכל ענייני המינהלות ובלעדיה המסע לא היה אותו המסע. שגית, ילדת החופש והטבע. והכי חשוב חברה אמיתית.

המסע תוכנן ונוהל במקצועיות רבה. אופרציות כגון: לינה, הסעות, מזון, הובלת הציוד הן בכלי רכב ממונעים והן בחמורים, ארוחות בבתי הכפריים, רפטינג וביקור בחמאם (בו רחצנו בשעה מאוחרת מאוד בלילה) תואמו ותיקתקו כמו שעון שויצרי למרות שמדובר בתאומים מסובכים מול מספר רב של גורמים באמצעות אמצעי תקשורת שלעיתים אינם זמינים.

כמו כן נראה לעין שהושקעה עבודה רבה בתכנון מתווה המסע תוך הקפדה בלתי מתפשרת על כך שנראה את הנופים המרהיבים ביותר, נבקר בכפרים המעניינים ביותר ונתארח אצל התושבים מכניסי האורחים ביותר. 

הרשימה אותי במיוחד האידיאולוגיה שלכם אשר שמה לה למטרה את שימור הסביבה בה אנו מטיילים ואת הדאגה לרווחת התושבים באזורים בהם אנו עוברים במהלך הטרק. האידיאולוגיה כוללת בין היתר את קבלת מירב שירותי התיירות כגון: הלנה, ארוחות, הובלות, והסעות מהתושבים המקומיים עצמם ולא באמצעות טייקוני התיירות השונים מהעיר הגדולה. זאת למרות שמדובר באופרציה מסובכת הרבה יותר. בכך למעשה אתם מסייעים לפרנסת התושבים המקומיים, תורמים לשימור הנוף האנושי המקסים של הרי הטאורוס על ידי כך שאתם מסייעים בצמצום (ולו במעט) של תופעת הגירת אנשי ההרים אל הערים הגדולות.

התרשמתי מאוד גם משתי פעמים בהם נתקלנו במהלך המסע במטיילים עצמאיים כאשר מידן וארדינג' יצאו ממש מגדרם על מנת לסייע להם בעצות מועילות, הדרכה והכוונה. כטייל ותיק אני יודע עד כמה חשובה עזרה מסוג זה. זוהי הפגנת אנושיות ממדרגה ראשונה המלמדת בראש ובראשונה על אופיים של האנשים הטובים בהם שמנו את מבטחינו בהובלת המסע.

הרי הטאורוס הינם פנינת טבע ייחודית אשר עדיין לא נפגעה מפגעי הקידמה. מדהים שרק שעה טיסה מנתב"ג ולאחר מכן שעתיים נסיעה ברכב מפרידים בינינו לבין המקום המופלא הזה.
המראות, הריחות, האויר הצלול, טוב הלב של התושבים והכנסת האורחים הינם נדירים ויוצאי דופן מאין כמותם.
כולי תקווה שאנשים רבים יניחו לדעות הקדומות ולמתחים בין הפולטיקאים ויצטרפו אליכם למסע המופלא בשביל סנט פול....

אשמח אם תפרסמו מכתב זה באתר האינטרנט שלכם, וכמו כן אשמח להצטרף לשורה הארוכה של הממליצים על חברתכם.

להתראות בטיול הבא...

ירון וייס
כפר ורדים


-----------------------------------------------

(שביל סנט פול, ספטמבר 2009)

זמן תודות
לשגית, ארדינג', מידן, וטרוול בכלל,

עכשיו, כשכבר אפשר להרים רגליים ולהתרווח בכורסה,
עוד טרם הגלידו השלפוחיות ונמוגו רשמי המסע,
נופי הפסגות, היערות ומי הקופרולו מתערבלים בזיכרון עד בלי די,
בפה עוד נימוח טעם הגוזלמה ובעורקים עוד זורם לו הצ'אי,
זה הזמן להודות לכם, לפני בוא צונאמי השגרה,
שישטוף וימהל את רגעי הקסם בהתנהלות היומית האפורה.
להודות לכם על הארגון המצוין של המסלול, הלינות והכלכלה,
שהפכו את השהות בתנאי השטח למפנקת, חוויתית וקלה.
אמנם התקבלנו לקבוצת הטיול על סמך "מבחן שק השינה",
אבל אתם עברתם ללא כל ספק את מבחן החברה האמינה.
כי חברות המארגנות טיולי שטח יש הרבה בשוק
אבל אף אחת לא מבטיחה, ומקיימת, קבלת פנים מקומית עם חיבוק.
תודה על התזכורת שבכל אחד מאיתנו מתחבא איכר טורקי קטן,
שיכול בהחלט להסתפק במועט, ליהנות מהעכשיו ומהכאן.
ותודה בשם המקומיים, אם אפשרי לנו להיות להם לפה,
על הקונספט העסקי-כלכלי-תרבותי שלכם, הכל כך יפהפה.
תודה למלכת החיבוקים עם הטורקים, שגית האחת והיחידה,
שלא חסכה מאמצים ולא חסכה מגע ידה,
וארגנה, ודאגה, טיפלה ועודדה, הגישה ושטפה כלים,
נתנה את הלב ואת הנשמה עד שסופקו צורכי אחרון המטיילים.
תודה לארדינג' (יאללה גידלים) על ההובלה הסבלנית בשבילי הנוודים,
של קבוצה הטרוגנית עם כמה נחשלים, שהם לא יותר מעכברי משרדים
(תודו שבהמשך השתפרנו),
ותודה לו על הכנסת האורחים הלבבית, הדאגה והשלווה,
ועל עשרות כוסות ה"יש תה", שהכין בחריצות וברוח טובה.
ותודה ענקית במיוחד למידן, שבלעדיו כל זה לא היה קורה,
שהיה לנו מדריך ומנהיג, אח/בן מסור, מרפא וגם מורה,
שהאציל עלינו מקסמו ושלוותו והרווה אותנו ממעיינות הידע שלו העמוקים,
ובין לבין ארגן, חשבן והתבדח (עלינו?) עם המארחים הטורקים,
שתקתק טיול פינוק והפגין קור רוח גם מול המטיילים המאותגרים
ומול כל תלאות הדרך (כמו הטיול הלילי הלא מתוכנן והברד במעבר ההרים...)
והיה זמין בכל עת וענה לשאלות, גם לאלו המיותרות,
וכולנו תקווה שגם נהנה מאיתנו, לא פחות מקבוצות אחרות.
עם צוות שכזה – העתיד שלכם, גם אם המלאכה מרובה,
שתצליחו ותשגשגו ותגשימו חלומות, ונתראה בטיול הבא.

טלי אפיק